17
kvě
JIž tradiční festival Ratha Yatra letos opět zavítá do Brna

Ratha-yatra je významný festival spojený s Pánem Džagannáthem (Krišnou).
Své kořeny má tato slavnost v indickém městě Purí, kde se pravidelně koná již více než dva tisíce let.
Festival připomíná Krišnův návrat domů do Vrindávanu po dlouhé době odloučení od tamních obyvatel.

Dnes se tento festival slaví ve většině metropolí světa a je nedílnou tradicí např. těchto měst - Londýn, Paříž, Madrid, Oslo, Stockholm, Amsterdam, Sydney, New York, Los Angeles, Cape Town, Montreal, Toronto, Vancouver, Moskva, Mumbai, Kolkata, Nairobi, Mexico City, Kuala Lumpur, Lima a mnoha dalších.
 

Program: 

14:00-16:00  Slavnostní průvod městem směr: od Jošta k hlavnímu nádraží a zpět 

17:00-17:30 Kírtan (tradiční hudební vystoupení)
17:30-18:00 Proslov k festivalu
18:00-19.30 Kírtan (tradiční hudební vystoupení) 


Náš festival má dvě části:

  • Slavnostní průvod městem: Ve 14h vyrazí zdobený vůz z moravského nám. (U Jošta) po ulici Česká k hlavnímu nádraží a zpět.
    Doprovázen bude průvodem. Zpívat se bude Haré Krišna mantra s doprovodem hudebních nástrojů (kírtan).
  • Kulturní program na Moravském náměstí: od 17h se můžete těšit na vystoupení kírtanových skupin na podiu, bhajany (indické duchovní písně)
    a proslov o původu a významu festivalu. Ve festivalovém městečku na Vás bude také čekat stánek s Vegetariánským jídlem zdarma,
    prezentační stánek naší ekofarmy Nava Gokula, obchůdek s drobnostmi z Indie a z naší ekofarmy, stanoviště s duchovní literaturou
    a také komerční stánek s dalšími vegetariánskými dobrotami.

Ratha znamená v sanskrtu vůz nebo kočár a yatra označuje poutní cestu či procesí. Ratha-yatra tedy znamená procesí vozů.

 

Všichni žasli, když viděli výzdobu vozu. Vůz vypadal jako právě vyrobený ze zlata a byl vysoký jako hora Sumeru.

Význam

V roce 1973 proběhla v Londýně v Anglii velkolepá slavnost Ratha-yātrā, při které vůz dojel na Trafalgarské náměstí. Londýnský deník The Guardian na titulní straně uveřejnil fotografii, u které bylo napsáno: „Ratha-yātrā ISKCONu konkuruje Nelsonovu sloupu na Trafalgarském náměstí.“ Tento sloup Lorda Nelsona je velmi působivý a je vidět z velké vzdálenosti. Stejně jako obyvatelé Purī přirovnávali ratha-yātrový vůz k hoře Sumeru, obyvatelé Londýna jej považovali za soupeře Nelsonova pomníku.
(Śrī caitanya-caritāmṛta Madhya 13.19)

Dohromady bylo sedm saṅkīrtanových skupin a v každé hrály dvě mṛdaṅgy. Celkem jich tedy hrálo čtrnáct najednou, což vytvářelo ohlušující zvuk, při kterém všichni oddaní šíleli.
(Śrī caitanya-caritāmṛta Madhya 13.48)

Všichni vaiṣṇavové se sešli dohromady, jako když se shluknou mraky, a ve velké extázi zpívali svatá jména. Z očí jim přitom tekly slzy jako déšť.
(Śrī caitanya-caritāmṛta Madhya 13.49)